aprilie 27, 2024
Anvelope De varaSport cu motorToyo

Toyo Tires în etapa a 3-a al Seriei Formula Drift din Japonia

Piloții Toyo Tires Hokoto Matsuyama și Mad Mike au participat la a treia rundă a Campionatului japonez de Formula Drift. Cursa s-a desfășurat în perioada 9-10 iunie 2023, pe circuitul Fuji Speedway din regiunea Shizuoka.

Calificări

Mad Mike a terminat pe locul doi în calificările de vineri. Matsuyama din păcate a terminat doar pe locul 34, loc care nu i-a asigurat calificarea în finala de sâmbătă.

Concurs

„Mad” Mike Whiddet, pilotând MAZDA RX-7 FD3S l-a înfruntat și a trecut sâmbătă de Tomoki Tanaka în a sa JZX100 Toyota Chaser pentru a promova în primii opt, unde din nefericire s-a acroșat cu Nissanul RZ34 a lui Tetsuya Hibino ratind astfel șansa la finală. În cele din urmă, finala a fost câștigată de Kazumi Takahashi cu un BMW E92.

Cursa  poate fi urmărită pe canalul YouTube al Formula Drift.

Campionatul japonez de Formula Drift

Campionatul Formula Drift Japonia continuă cu runda a patra pe 22 și 23 iulie pe pista Sportsland SUGO. Echipa Toyo Tires se întoarce să lupte pentru victorie.