aprilie 25, 2024
Toyo

Peter Wright este noul campion din seria sponsorizată de Toyo

Peter Wright, pentru a doua oară, a câștigat Campionatul Mondial de Darts William Hill, sponsorizat de Toyo Tires . În finala din 3 ianuarie 2022, l-a învins pe Michael Smith cu 7-5.

Wright a ridicat trofeul Sid Waddell pentru a doua oară în trei ani, în timp ce Smith a suferit o a doua înfrângere în finala Cupei Mondiale.

Smith vs. Wright

Smith, a preluat controlul cursei în cea mai mare parte. A condus cu 5-4 în seturi și 2-0 în al zecelea set, dar Wright a câștigat nouă din următoarele zece jocuri pentru a ajunge de două pe lista campionilor mondiali.

Media combinată a turneului a celor doi jucători a diferit cu doar două sutimi înainte de ultima întâlnire. Asta în sine sugera un meci deosebit de interesant. Ne-am amintit de ultimele finale ale celor două talente, așa că ne-am entuziasmat și mai mult și ne puteam aștepta la un meci de o calitate extrem de ridicată. Cu toate acestea, am putut vedea un meci extrem de slab. Nu a mai existat scor mai mare decat cele 28 de săgeți ale lui Smith în turneu. Wright a fost deranjat nu doar de duble, ci și de un spectator care striga, totuși a acastigat primul set (1-0).

Meciul s-a încheiat cu 41 lovituri de  180 de puncte, Wright aruncând in medie 98.34 și Smith 99.22. Michael Smith a atins recordul adversarului său cu maximum 24 de piese, pe care le-a aruncat cu o zi înainte.

Peter Wright 7-5 Michael Smith (3-1, 3-1, 1-3, 2-3, 3-2, 1-3, 0- 3, 3-1, 2-3, 3-2, 3-0, 3-1